Reklam
Osman AĞIR

Osman AĞIR

ELAZIĞ DEPREMİ ve MİLLET OLMAK…

28 Ocak 2020 - 13:17

Deprem anında ben de Elazığ' da ailemle birlikteydim. Deprem oldukça uzun sürdü ve gece yaşanan artçılar tüm Elazığ ve Malatyalılar gibi bizi de oldukça korkuttu. Rabbim bir daha yaşatmasın. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun….
Deprem sonrası yaşananlara dair gözlemlerim ise şöyle;
1- Kamu kurumları hiç vakit kaybetmeden müdahaleye başladılar ve gayet profesyonel bir tutum sergilediler.
2- Devlet yetkilileri ciddiyetle meseleye ilgi gösterdiler ve Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili bakanlar deprem bölgesine gelerek hem halka moral oldular hem de ortaya çıkan sorunlara anında müdahale edebildiler.
3- Tüm siyasi parti temsilcileri ellerinden geleni yaptılar.
4- Kadim bir kültüre sahip Elazığ halkı elinden geleni yaptı.
5- Sağlık personelinin hastaneye gelenlere kardeşleri için ne yapabileceklerse onu yapmaya gayret ettiklerini bizzat gördüm.
6- Tüm Emniyet teşkilatı sokaklardaydı ve halka yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlardı.
7- Tüm okullar başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları evleri zarar gören insanları soğuktan korumak için kapılarını açmışlardı.
8- Çevre illerin belediyelerinin depremden sekiz saat dahi geçmeden çorba dağıtmaya başladıklarına şahit oldum.
9- En çok duygulandıran ise; Elazığ’dan Malatya’ya giderken ve işyerime gitmek için her gün kullandığım çevreyolundaki gözlemlerim oldu. Elazığ’a Batı’dan gelen araçlar Malatya’nın içerisinden geçen Çevreyolunu kullanmaktadırlar… Bu yol üzerinde çok sayıda deprem bölgesine yardım taşıyan tır aracını geçerken gördüm. Üzerlerinde Elazığ depremine yardım tırı ve yardımı gönderen kişi ve kuruluşların isimlerinin yazılı olduğu bu araçları uzun süre seyretmek geldi içimden. Çok duygulandım. Metaldan yapılmış o araçlar o kadar içimi ısıttı ki anlatamam. Sanki gökten inmiş melekler gibi süzülerek yol alıyorlardı. Farkında olmadan dönen tekerlekleri seyrediyordum, hayatımda gördüğüm hiçbir manzara bu kadar duygulandırmamış ve bu kadar gururlandırmamıştı beni. Millet olmanın, birlik ve beraberlik ruhunun ne kadar önemli bir milli güç unsuru olduğu geldi aklıma. Bu bilinci kaybetmemiş olmanın atom bombası yapmaktan bile daha önemli olduğuna ve bir devletin en büyük serveti olduğuna kani oldum. Bir ferdi olmaktan gurur duyduğum kadim Türk Milleti’nin her türlü maddi gücün ötesinde büyük hasletlere sahip olduğunu bir kez daha gözlemledim.
10- Deprem bir doğa olayı tabiki önlemek mümkün değil. Deprem sonrası en çok beni üzen ise; her şeyin tartışılıp sorgulanmasına karşın, ruhsat verilmemesi gereken binalara ruhsat veren veya ruhsat verilmesi için tavasutta bulunan kişilerin sorgulanıp, kamuya ifşa edilmemeleriydi. Kentlerin imar planlarını yaparken bilimsel gerçeklere göre planlama yapmak yerine taraftarlarına rant sağlamaya yönelik olarak, deprem riski yüksek ovalara, planlama yapan kişilerin kimler olduğunun tartışılmaması idi.
Tüm milletimize geçmiş olsun, rabbim bir daha yaşatmasın…

Osman AĞIR (28.01.2020)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar