HAKKINI HELAL ETME ERVA

Suriye’de Esed rejiminin saldırılarında ailesini kaybeden minik Erva, İdlib’te donarak hayatını kaybetti.


HAKKINI HELAL ETME ERVA

İdlib’te Beşar Esad rejimi saldırmaya devam ediyor. Sivillerin ise kaçışı sürüyor. Suriye’de Beşar Esad rejiminin İdlib’e yönelik saldırıları devam ederken saldırılar sonucu ailesini kaybeden Suriyeli Minik Erva, soğuktan donmuş halde bulundu.

Ailesini kaybeden minik Erva’nın donmuş cesedi Afrin’e bağlı Mabatlı beldesinde bulundu. Bölge sakinlerinin bulduğu minik bedenin saldırılardan kaçan Erva’ya ait olduğu anlaşıldı. Yerel kaynaklar küçük cansız bedeninin boş bir alanda bulunduğunu, açlık ve soğuk hava sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yürek sızlatan görüntü Aylan bebeği akıllara getirdi. Aylan Kurdi gibi çok sayıda çocuk ve bebek, Esad rejiminin saldırılarında ya da savaştan kaçmaya çalışırken hayatını yitirdi.

Akrabalarıyla kaçarken kayboldu

4 yaşındaki Suriyeli küçük Erva, Esad rejiminin İdlib’e düzenlediği hava saldırılarında ailesinin bütün üyelerini kaybetti. Yalnız ve evsiz kalan küçük kız akrabalarıyla İdlib’den kaçarken kayboldu.

Mabatlı beldesi sakinleri cansız bedeni bulduktan sonra yetkililere haber verdi. Kızın akrabalarına ulaşılarak Erva’nın cesedi teşhis edildi. Erva’nın akrabalarının da zor şartlarda hayatını sürdürdüğü aktarılırken bazı çocukların aileleriyle kalacak bir çadır bile bulamadığı belirtildi.

Kışın zor şartlarında hayatta kalma savaşı veren çocuklar da Erva ile aynı kaderi paylaşıyor. Yaşadıkları bölgelerden kaçan siviller ise son günlerde Esad rejimi ile Rusya’nın artan saldırıları sonucu sınıra yakın bölgelerde bulunan kamplara sığınıyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçan 3 yaşındaki Aylan bebeğin cesedi Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıya vurmuştu.